Committees


COMMITTEE DESCRIPTION                 CHAIR                                                   MEMBER(S)

Constitution & Bylaws
Members
Helen Tai
Jeff Miller
Mark Pavek
Kent McCue
Rich Novy
Editorial BoardSAMUEL ESSAH 
Editor-in-Chief
Rodney Cooper (Entomology)
Pamela Hutchinson (Cover Editor)
Lincoln Zotarelli (Production & Management)
Harlene Hatterman-Valent (Production & Management)
Gina Greenway (Economics)
Dennis Halterman (Plant Protection)
Max Feldman (Invited Reviews)
Hector Lozoya-Saldana (Spanish Translator Ed)
Paul Bethke(Physiology)
Aymeric Goyer (Physiology)
Kent McCue (Physiology)
Roy Navarre (Physiology)
Sastry Jayanty (Physiology)
Rich Novy (Cultivar Descriptions)
Silvia Rondon (Entomology)
Sagar Sathuvalli (Breeding & Genetics)
Maria Isabel Vales (Breeding & Genetics)
Kiwamu Tanaka (Plant Protection)
Jonathan Whitworth (Pathology)
Endowment Fund / Finance CommitteeBRET NEDROW, ChairLarry Hiller, Immediate Past Treasurer 2021
Mark Pavek-Past President 2021
Kent McCue, Past President 2020
Rich Novy, Past President 2019
Shelley Jansky, PP 2018
Mike Thornton, PP 2017
Board of DirectorsHELEN TAI, 2022 PresidentJeff Miller-VP
Darrin Haagenson-Sec
Bret Nedrow-Treasurer
Mark J Pavek -PP 2021
Dennis Halterman-Dir 2022
Addie Waxman-Dir 2022
Brian A. Charlton-Dir 2023
Sastry S. Jayanty-Dir 2023
Ryan Barrett-Dir 2024
Tina Brandt – Dir 2024
Angela Richardson- Executive Director
Frank L Haynes Graduate Student Research Award CompetitionPAUL BETHKE


Honorary Life MembershipMARK J PAVEKHelen Tai [President 2022]
Jeff Miller [VP]
Dennis Halterman [Dir 2022]
Addie Waxman [Dir 2022]
Brian Charlton [ Dir 2023]
Sastry Jayanty [Dir 2023]
Ryan Barrett [Dir 2024]
Tina Brandt [Dir 2024]
Kent McCue [PP 2020]
Rich Novy [PP 2019]
Global Outreach Committee (formally International Relations Committee)HECTOR LOZOYA-SALDANA
Sam Essah
Monica Parker
Peter Vander Zaag
Local Host Committee [2022]NINA ZIDACK, Montana State University 
Local Host Committee ASUNTA THOMPSON
Vidyasagar ‘Sagar’ Sathuvalli [Oregon 2024]
Ryan Barett [Prince Edward Island 2023]
Nina Zidack [Montana 2022]
Tracey Shinners-Carnelley/Vikram Bisht [Manitoba-2019]
Nora Olsen [ID 2018] 
Asunta Thompson/Gary Secor [2017]                                                  
MembershipJEFF MILLER
Nominations MARK J PAVEKKent McCue [P-2020]
Rich Novy [P- 2019}
Shelley Jansky[P-2018]
Mike Thornton [P-2017]
Marketing & Outreach [Website/Social Media/Video]DENNIS HALTERMANHelen Tai
Jeff Miller
Rabeka Hendricks
Angela Richardson-PAA
Erin Griebe – PAA
Potato Variety HandbookROB DAVIDSONDon Halseth
Susie Thompson
Jeff Bragg
Program (Annual meeting)DARRIN HAAGENSON, PAA SecretaryNina Zidack (MT 2022 LAC)
Site SelectionSUSIE THOMPSONVidyasagar ‘Sagar’ Sathuvalli [Oregon 2024]
Ryan Barrett [PEI- 2023]
Nina Zidack (MT-2022)
Tracy Shinners-Carnelley (MB 2019)
Nora Olsen (2018)
Gary Secor (2017)
SymposiumDARRIN HAAGENSON, PAA SecretaryCommittee Member(s)
Bret Nedrow, Finance Chr & Endowment Fund
Larry Hiller, Strategic Advisor
Dennis Halterman Breeding & Genetics Symposium, 2021
Tina Brandt: Marketing and Utilization Symposium,2019
Ryan Barrett: LAC 2023
Paul Bethke: 2022 Physiology Symposium